PRZEDSZKOLAKI NA LEŚNYCH ŚCIEŻKACH Email

"PRZEDSZKOLAKI NA LEŚNYCH ŚCIEŻKACH" - cykl zajęć przyrodniczych projekt ekologiczny 2016/17 r.


Zajęcie nr 1- "Drzewa w przedszkolnym ogrodzie"- zabawa tropiąca

Celem zajęcia pierwszego było rozbudzanie zainteresowań pięknem i bogactwem środowiska przyrodniczego. Dzieci miały możliwość dostrzegania i podziwiania piękna drzew w przedszkolnym ogrodzie. Nabyły opiekuńczego stosunku do świata roślin i zwierząt, zapoznały się z rodzajami i nazwami niektórych drzew w ogrodzie przedszkolnym. Zabawa tropiąca polegała na podchodzeniu do drzew znajdujących się w ogrodzie i wykonywanie poleconych zadań oraz wyciąganiu wniosków;

  • dzieci porównywały wygląd drzew, znajdowały różnice i podobieństwa,
  • oglądały liście i owoce klonu za pomocą lup,
  • układały z szyszek świerku obrazki,
  • dotykały igły modrzewia i opowiadały o swoich odczuciach,
  • śpiewały piosenkę o jarzębinie i poznały wiele ciekawostek o tym drzewie,
  • przytulały się do brzozy i słuchały o czym drzewo do nich mówi,
  • rysowały korę drzewa.

Efektem końcowym zajęcia w terenie było odznaczenie medalem "Znawcy drzew" wszystkich dzieci uczestniczących w zajęciu.

Zajęcie nr 2 - "Drzewa - dlaczego tyle o nich mówimy?"

Celem zajęcia było rozpoznawanie i nazywanie popularnych drzew: klon, jarzębina, kasztanowiec, dąb. Najpierw dzieci przy muzyce dobierały w pary drzewo- liść z tego drzewa. Następnie "zamieniły się" w liście i tańczyły do fragmentu utworu A. Vivaldiego "Cztery Poru Roku". Na koniec wykonały frottage z wykorzystaniem liści i owoców różnych drzew.

Zajęcie nr 3- "Co słychać w lesie?"

Głównym celem zajęcia było rozpoznawanie odgłosów zwierząt żyjących w lesie. Podczas zajęć dzieci wysłuchały historyjkę "Leśne odgłosy". Następnie uczestniczyły w zabawie z chustą animacyjną, podczas której rozpoznawały odgłosy mieszkańców lasu oraz ilustrowały ruchem sposób ich poruszania się. Na zakończenie zajęć wykonały farbami plakatowymi pracę plastyczną pt. "Las"

Zajęcie nr 4 -"Las domem zwierząt"- zabawy z wykorzystaniem tablicy interaktywnej.

Głównym celem zajęć było poznanie nazw i wyglądu zwierząt leśnych. Najpierw dzieci odpowiadały na pytania dotyczące przeczytanego utworu W. Ścisławskiego "Wycieczka". Następnie oglądały film o zwierzętach, wykorzystując tablicę interaktywną. Przedszkolaki rozwiązywały zagadki słuchowe, naśladowały ruchem zwierzęta leśne oraz dokonały ich klasyfikacji. Ostatnim zadaniem było pokolorowanie zwierząt zgodnie z ich kolorem rzeczywistym.

Zajęcie nr 5 - "ABC przyrody"- quiz wiedzy o lesie.

Na zajęciach "ABC przyrody" dzieci utrwaliły wiedzę na temat lasu i jego mieszkańców. Rozwiązywały zagadki słuchowe, dźwiękowe i naśladowały usłyszane tony. Następnie uczestniczyły w quizie "Zgaduj-zgadula", który dotyczył wiadomości przyrodniczych. Uczestniczyły w zabawie muzyczno-ruchowej "Deszczyk", naśladując ruchy nauczyciela. Na koniec zajęć dzieci w grupach rysowały "drzewo wesołe" i "drzewo smutne".Wszystkie dzieci uczestniczące w zajęciu otrzymały medal "Mały ekolog".

Poprawiony: wtorek, 04 lipca 2017 18:33
 

NASZE GRUPY

mod_vvisit_counterDzisiaj1538
mod_vvisit_counterW tym tygodniu15295
mod_vvisit_counterW tym miesiącu67242
mod_vvisit_counterWszystkich2180212

Liczba przeglądających

Naszą witrynę przegląda teraz 146 gości 

Tylko dla pracowników