Z matematyką za pan brat Email

Edukacja matematyczna to nie tylko uczenie dziecka umiejętności i wiedzy z matematyki, przyczynia się ona przede wszystkim do rozwoju poznawczego dzieci. W edukacji matematycznej przedszkolaków najważniejsze są osobiste doświadczenia dziecka, dzięki niej dzieci uczą się obserwacji, interpretowania danych, analizowania i syntetyzowania.

Dzieci z grupy Muchomorki bardzo chętnie uczestniczą w zajęciach, w których same doświadczają, badają, mogą interpretować czy analizować. Na ostatnich zajęciach dzieci zapoznały się z podstawowymi figurami geometrycznymi. Odkrywanie pojęć z zakresu geometrii przez dziecko jest bezpośrednio związane z jego życiem codziennym, dlatego przedszkolaki z wykorzystaniem darów Froebela dowiedziały się, że oprócz znanych im figur płaskich, takich jak koło, kwadrat, trójkąt i prostokąt istnieją także figury przestrzenne, z których zbudowany jest otaczający nas świat.

Przedszkolaki potrafią już nazwać podstawowe figury geometryczne oraz odnajdują je w otaczającym świecie. Umiejętnie manipulują figurami tak, aby wyrazić swoje wyobrażenie rzeczywistości. Na zajęciach przedszkolaki samodzielnie wykonały wymyślone przez siebie domki, o których następnie opowiedziały pozostałym dzieciom. Budowle okazały się bardzo ciekawe, były pełne kolorów i wzorów, dzieci tworząc swoje budowle zwracały uwagę na detale takie jak schody, balkon, a także, elementy znajdujące się w okolicy domu. Zajęcia zwróciły uwagę nie tylko na bogatą wyobraźnię naszych przedszkolaków, ale także pokazały rozwijającą się inteligencję przestrzenną dzieci.