"Eko-Przedszkolaki"- spotkanie z ornitologiem Email

W  naszym przedszkolu odbyły się zajęcia edukacyjne „Żywa lekcja przyrody” w ramach projektu „Eko-Przedszkolaki” finansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie.

Dzieci dowiedziały się dużo ciekawostek o życiu skrzydlatych ptaków. Poznaliśmy sowę płomykówkę o imieniu „Gucio” .Płomykówki to najbardziej rozpowszechniony z pośród sów gatunek na świecie. Zamieszkuje wszystkie kontynenty oprócz Antarktyki. Obie płci ubarwione jednakowo, ale samice są nieco większe od samców. Sylwetka smukła, skrzydła długie i wąskie. Szlara w kształcie serca, która działa jak talerz skupiający dźwięki. Uszy ułożone asymetrycznie, dzięki czemu dźwięk dociera do każdego ucha w innym czasie. Kolor oczu czarny, potrafi widzieć prawie całkowitej ciemności. Wymiary długość ciała: ok. 35 cm rozpiętość skrzydeł: ok. 80-93 cm masa ciała: samce ok. 310 g, samice ok. 349 g Znane są ze swojego specyficznego chrapliwego okrzyku, nie pohukują w przeciwieństwie do innych sów. Zamieszkują blisko osad ludzkich, zajmuje opuszczone wiejskie zabudowania takie jak nasze strychy, stare stodoły oraz wieże kościołów. Ubarwienie pomaga się kamuflować, tak by była niewidoczna. Drugim ptakiem wyczarowanym przez dzieci był puchacz o imieniu „FRUGO” bardzo przyjazny, wywodzi się z Indii i jest tam licznym bezszelestnym łowcą. Wyglądem zbliżony do swojego większego europejskiego kuzyna puchacza (bubo bubo). W Indiach jest związanych z puchaczem bengalskim wiele legend, w których niestety zostaje uśmiercony, podobno po kilkudniowym głodzeniu ma przepowiadać przyszłość. Lubi otwarte skaliste tereny w przeciwieństwie do Bubo Bubo stara się unikać lasów. W większości krajów uważano, że pojawienie się tego ptaka w pobliżu oznacza chorobę. Następnie zapoznaliśmy się z sokołem - pustułką “IRONEM” i jastrzębiem Harrisa “JAKE”. Pustułka o imieniu „IRON” jest ptakiem z rodziny sokołowatych. Małe rozmiary ptaka mu polować na niezbyt dużą zdobycz. W Polsce dawniej liczny ptak lęgowy, łatwo go zaobserwować wypatrującego swoją zdobycz - zawisa w powietrzu jak helikopter. “JAKE”( czyt.dżejk) Jego imię wzięło się z ulubionej bajki "Jake i piraci z Nibylandii". Jego cechą charakteru jest spokój i brak agresji do otoczenia, czyli ogólne przyjacielskie nastawienie do każdego . Czyli dokładnie tak, jak prawdziwy bajkowy JAKE. Jest jedynym gatunkiem wśród ptaków drapieżnych, który w naturalnym środowisku potrafi polować w stadach złożonych z kilku osobników. Potrafią tworzyć żywą piramidę, aby więcej widzieć, stając jeden na drugim.

Przedszkolaki zobaczyły różnice między każdym z gatunków, każdy z ptaków zaprezentował swoje unikalne umiejętności, jakimi posługuje się w naturalnym środowisku, np. "bezszelestny lot sowy". Taka ekscytująca lekcja przyrody, gdzie dzieci widzą żywe ptaki, z całą pewnością pozostanie w pamięci młodych ludzi na długo. Każdy z nich brał czynny udział w pokazie, więc nie było czasu na nudy :). Na koniec spotkania każde dziecko otrzymało zdjęcie z prezentowanymi ptakami. Wszystkie dzieci z zaciekawieniem i w skupieniu słuchały opowieści ornitologa o prezentowanych ptakach.

Poprawiony: wtorek, 28 czerwca 2016 19:41
 

Liczba przeglądających

Naszą witrynę przegląda teraz 196 gości 

Tylko dla pracowników