Happy St. Andrew's Day

Utworzono dnia 12.12.2022

30 listopada Szkoci hucznie świętują dzień patrona swojego kraju – św. Andrzeja. W trakcie tego narodowego święta, na ulicach szkockich miast powiewają flagi zwane The Saltire lub St. Andrew’s Cross, na których znajduje się krzyż św. Andrzeja, a mieszkańcy biorą udział w licznych paradach, koncertach oraz tańcach i zabawach. Podczas obchodów St. Andrew's Day, można także zwiedzić za darmo większość narodowych zabytków. Dzieci poznają postać św. Andrzeja-patrona Szkocji. Święto obchodzone jest 30 listopada  i jest to narodowe święto Szkocji. Krzyż św. Andrzeja widnieje na szkockiej fladze. Ukazał się w IX wieku na błękitnym niebie Szkocji po modlitwie piktyjskiego władcy Angusa do świętego. Taki sztandar poprowadził wówczas jego wojska do zwycięstwa.W całej Szkocji tego dnia odbywają się imprezy religijne i państwowe. W centrach miast pojawiają się sceny artystyczne, gdzie odbywają się występy artystyczne i koncerty. Tego dnia zwiedzanie zamku w stolicy Szkocji Edynburgu jest darmowe. W domach i restauracjach serwuje się specjalne świąteczne menu. Tradycyjnie w ten dzień jada się rybę na pamiątkę św. Andrzeja jako rybaka. Specjalnością kuchni szkockiej na ten dzień jest zupa “Cullen Skink”.

Dzień patrona Szkocji  to także praktykowanie rozmaitych wróżb. W ramach edukacji anglojęzycznej dzieci również poznały tradycje i zwyczaje charakterystyczne dla tego Święta. Przedszkolaki wzięły udział we wróżbie przewidując kim zostaną w przyszłości ;).

Zapraszamy do galerii.

Happy St. Andrew's Day