Innowacja - Przyjaciele Zippiego 2020-2021

Utworzono dnia 23.11.2020

W listopadzie w grupie  Słoneczka rozpoczęła się realizacja innowacji „Przyjaciele Zippiego” - program promocji zdrowia i dobrego samopoczucia.

Jest to program dla małych dzieci o różnych umiejętnościach. Nie koncentruje się on na dzieciach z konkretnymi problemami czy trudnościami , ale promuje zdrowie emocjonalne wszystkich małych dzieci.

Program nie mówi dzieciom , co robić . Zamiast tego zachęca je do zastanowienia się nad sobą i wymyślania własnych rozwiązań problemów . Dzieci ćwiczą dobieranie rozwiązań , które nie tylko im pomagają , ale również nie krzywdzą innych .

Kim jest tytułowy Zippi? To postać (a konkretnie sympatyczny patyczak), wokół której zbudowane są wszystkie scenariusze kolejnych spotkań z przedszkolakami. Przeżywa ona sytuacje, z którymi każde dziecko prędzej czy później spotka się w swoim dziecięcym, a potem dorosłym życiu. Wspólnie z Zippim dzieci uczą się rozpoznawać, co człowiek czuje                              w konkretnej chwili, czym można go zranić i co zrobić, by tego uniknąć. Każda sytuacja problemowa pokazuje dzieciom, że nie ma sytuacji bez wyjścia, a z każdej jest właściwie kilka wyjść. Szkopuł w tym, by wybrać najlepsze i swoim wyborem nie krzywdzić innych.

W Listopadzie i Grudniu realizujemy zajęcia z  Części 1: Uczucia – Doskonalenie u dzieci zdolności rozpoznawania uczuć i określanie strategii radzenia sobie z nimi.

Dzieci poznają opowiadanie  – „Pełne uczuć”

Spotkanie 1: Uczucie smutku – uczucie szczęścia.

Spotkanie 2 :  uczucie złości i rozdrażnienia.

Spotkanie 3: uczucie zazdrości.

Spotkanie 4: uczucie zdenerwowania.

Podczas zajęć dzieci analizują emocje i ich skutki, uczą się  konkretnych umiejętności, troszczą się o siebie i swoje własne potrzeby.

W sali Słoneczek zamieszkali nowi przyjaciele – patyczaki. Dzieci obserwują zachowania tych zwierząt, uczą się opieki, hodowli, podziwiają spokój małych żyjątek.

Uczestniczenie w zajęciach „Przyjaciele Zippiego” dzieciom sprawia dużo radości.

Innowacja - Przyjaciele Zippiego 2020-2021

Utworzono dnia 23.11.2020, 21:58