Moja mała ojczyzna

Utworzono dnia 20.11.2022

Polska to jest także twój rodzinny dom.

A przedszkole?

Tak – i przedszkole, i róża w ogrodzie, i książka na stole”

(Cz. Janczarski).

By ocalić od zapomnienia tradycje własnego regionu należy zaszczepić dzieciom ciekawość, chęć ich poznawania, a tym samym wzbudzić miłość i przywiązanie do miejsca, w którym mieszkają. Tak więc dom rodzinny, przedszkole, rodzina, wieś lub miasto, las, rzeka, pole, park, ludzie, zwierzęta i rośliny – to najbliższe otoczenie dziecka, to jego mała Ojczyzna.

W tym tygodniu w grupie Krasnoludki poznaliśmy region w którym mieszkamy, czyli Lubelszczyznę. Poznaliśmy zwyczaje ludowe, tradycyjną potrawę oraz stroje ludowe naszego regionu. Dowiedzieliśmy się, że jedną z tradycyjnych potraw kuchni regionalnej są cebularze. Poznaliśmy składniki oraz kolejne etapy przygotowywania cebularzy. Następnie przystąpiliśmy do pracy – sami przygotowaliśmy tą pyszną przekąskę. Mieliśmy okazje do poznania strojów dawnych szlacheckich i ludowych. Poznaliśmy również wybrane figury tańców polskich.

Było ciekawie, wesoło i smacznie!

Moja mała ojczyzna

Utworzono dnia 20.11.2022, 18:16