DZIECIŃSTWO BEZ PRÓCHNICY Email

 

Projekt „Edukacja, promocja i profilaktyka w kierunku zdrowia jamy ustnej
skierowana do małych dzieci, ich rodziców, opiekunów i wychowawców”


jest inicjatywą występującą również pod nazwą „Dzieciństwo bez próchnicy”, finansowaną przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi państwami członkowskimi Unii Europejskiej oraz ze środków Ministerstwa Zdrowia. Swoim zasięgiem obejmuje teren całego kraju, a działania podejmowane są w Partnerstwie z Uczelniami Medycznymi i szpitalami. Celem głównym Projektu jest ograniczenie występowania i nasilenia choroby próchnicowej zębów oraz poprawa stanu jamy ustnej i ogólnego stanu zdrowia populacji dzieci w wieku 3-5 lat. Cel ten zostanie osiągnięty w szczególności poprzez nauczanie zasad prawidłowego szczotkowania zębów wraz z instruktażem u dzieci w wieku przedszkolnym, a także edukację prozdrowotną i promocję zdrowia jamy ustnej skierowaną zarówno do przedszkolaków, jak i obejmującą informację skierowaną do ich rodziców/opiekunów i nauczycieli. Planowany okres realizacji Projektu: 01.07.2012r. – 31.12.2016r.

Korzyści z udziału w projekcie:

  • przedszkole – otrzymało nieodpłatnie pakiety materiałów edukacyjnych i pomocy dydaktycznych (materiały dla nauczycieli, scenariusze zajęć z dziećmi, maskotki i filmy edukacyjne), które pomogą prowadzić atrakcyjne i ciekawe zajęcia dla najmłodszych z zakresu profilaktyki stomatologicznej,
  • nauczycielki – dowiedziały się jak prowadzić z dziećmi ciekawe zajęcia edukacyjne z zakresu profilaktyki stomatologicznej,
  • dzieci w wieku 3-5 lat – uczestniczyły w ciekawych zajęciach edukacyjnych, za pośrednictwem przedszkola otrzymały również materiały informacyjne, które w formie zabawy będą zachęcać je do dbania o czystość i zdrowie swoich zębów,
  • rodzice – za pośrednictwem przedszkola otrzymali przystępne i nowoczesne materiały informacyjne, z których dowiedzieli się jak powinni dbać o zdrowie zębów swoich dzieci już od najmłodszych lat oraz jak skutecznie kształtować u dzieci prawidłowe nawyki żywieniowe.

W ramach projektu w naszym przedszkolu zrealizowano:

- w roku szkolnym 2014/2015

  • dzieci w wieku 3-5 lat – wzięły udział w edukacji bezpośredniej - ciekawych zajęciach edukacyjnych z zakresu profilaktyki stomatologicznej prowadzonych przez Edukatorów z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Każde dziecko otrzymało zestaw do higieny jamy ustnej (szczoteczkę i pastę do zębów), a także materiały informacyjne, które w formie zabawy zachęcają dzieci do dbania o czystość i zdrowie swoich zębów;
  • rodzice – brali udział w prowadzonym przez p. Edukatorki szkoleniu (prezentacji multimedialnej), otrzymali przystępne i nowoczesne materiały informacyjne, z których mogli dowiedzieć się, jak powinni dbać o zdrowie zębów swoich dzieci już od najmłodszych lat oraz jak skutecznie kształtować  ich prawidłowe nawyki żywieniowe.

- w roku szkolnym 2015/2016

  • Dzieci wzięły udział w ogólnopolskim konkursie plastycznym „Dzieciństwo bez próchnicy”, propagującym higienę jamy ustnej wśród dzieci w wieku przedszkolnym oraz ograniczenie choroby próchnicowej zębów.

PROJEKT POLSKO-SZWAJCARSKI

WSPÓŁFINANSOWANY PRZEZ SZWAJCARIĘ W RAMACH SZWAJCARSKIEGO PROGRAMU WSPÓŁPRACY
Z NOWYMI KRAJAMI CZŁONKOWSKIMI UNII EUROPEJSKIEJ

 

Koordynator ds. projektu na terenie przedszkola - mgr Barbara Wiśniewska

Zachęcamy do odwiedzania strony: www.zebymalegodziecka.pl

Poprawiony: niedziela, 23 września 2018 19:57
 

Liczba przeglądających

Naszą witrynę przegląda teraz 95 gości 

Tylko dla pracowników