Autyzm - "Poznaj zanim ocenisz" Email

 

W związku ze zbliżającym się miesiącem wiedzy na temat autyzmu (kwiecień) postawiliśmy sobie za cel propagowanie wiedzy na temat tego zaburzenia. Według aktualnych danych zaburzenia ze spectrum autyzmu diagnozuje się już u 1:100 dzieci.

W załączniku zamieściliśmy opracowaną przez Krajowe Towarzystwo Autyzmu listę Ośrodków w woj. Lubelskim zajmujących się diagnozą oraz terapią dzieci z autyzmem. Ponadto w kwietniu jak, co roku w Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej w Łęcznej oraz Ośrodku Rewalidacyjno- Wychowawczym w Łęcznej odbywają się bezpłatne konsultacje ze specjalistami. Zachęcamy Państwa do obserwacji swoich dzieci i szybkiej reakcji na zauważone nieprawidłowości w funkcjonowaniu. Proszę pamiętać, że mózg dzieci w wieku 3-4 lat jest bardzo plastyczny i wiele rzeczy można szybko nadrobić i wypracować.

Diagnoza zaburzeń ze spectrum autyzmu nie jest dla dziecka wyrokiem !

Jest szansą na uzyskanie fachowej pomocy.

Autyzm jest tajemniczym zaburzeniem, u podstaw którego leży nieprawidłowa praca mózgu. Osoby z autyzmem mają problemy z mówieniem, postrzeganiem świata, rozumieniem relacji społecznych. W odmienny sposób odbierają wrażenia zmysłowe. Trudno jest nam nawet wyobrazić sobie, że sól jest kwaśna, śnieg parzy, a delikatne głaskanie powoduje silny ból. Ale tak właśnie może wyglądać świat osoby z autyzmem. I nie jest to ani gorsze, ani lepsze postrzeganie świata; jest po prostu inne i zasługuje na nasze zrozumienie.”

Zachęcamy Państwa do zapoznania się z załączonymi materiałami:

Przewodnik po autyzmie - dowiedzą się Państwo czym jest autyzm oraz jakie są cechy charakterystyczne osób z autyzmem. W prezentacji znajdą Państwo linki do filmów na youtube. ( materiały opracowane przez Fundację Orange i Fundację Synapsis).

Prezentacja multimedialna - „Poznaj Marię, dziewczynkę, która lubi mieć plan.” – dzięki niej dowiedzą się Państwo z jakimi problemami w życiu codziennym borykają się osoby z autyzmem. (materiały opracowane przez Fundację Orange i Fundację Synapsis).

W razie pytań służę pomocą na konsultacjach w piątki 13.00- 13.30

Olga Kosakowska - mgr pedagogiki specjalnej

Materiały do pobrania:

Poprawiony: sobota, 25 lutego 2017 07:31
 

Liczba przeglądających

Naszą witrynę przegląda teraz 210 gości 

Tylko dla pracowników