Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast
Przedszkole Publiczne Nr 1 w Łęcznej

Akcja w mieście „Domek dla wiewiórki i jeża kolczastego zwierza”

Utworzono dnia 30.10.2021

Jeże to sympatyczne i nieszkodliwe a wręcz bardzo pożyteczne zwierzęta, które coraz częściej potrzebują naszej pomocy. Niestety, z roku na rok, ich liczba  w Polsce spada. Coraz częściej tracą swoje naturalne środowisko i trafiają w pobliże ludzi, dlatego warto zaprosić je do swojego ogrodu zapewniając schronienie przed drapieżnikami, brakiem pożywienia oraz zbliżającą się zimą. Pamiętajmy o jeżach, bez naszej pomocy nie przetrwają.

W ramach akcji „Domek dla wiewiórki i jeża kolczastego zwierza” w Przedszkolu Publicznym Nr 1 im. Marii Konopnickiej w Łęcznej został ogłoszony rodzinny konkurs. Konkurs miał na celu stworzenie rezerwatu dla jeży w Łęcznej.

Ilość zgłoszonych prac była dla nas miłym zaskoczeniem, uczestnicy wykazali się nie lada pomysłowością i wiedzą na temat warunków bytowania jeży i wiewiórek. Dzieci z rodzicami, rodzeństwem i dziadkami skonstruowali łącznie 27 domków. Estetyka oraz solidność wykonanych prac przyciągnęła wzrok, budziła zachwyt i szerokie uznanie wśród organizatorów oraz oglądających wystawę pokonkursową rodziców i  gości. Domki posiadają specjalną konstrukcję, która powoduje, że jeże mogą do nich wchodzić bez problemu, ale żaden większy drapieżnik nie wejdzie. 

Dlatego też wyłonienie zwycięzcy okazało się bardzo trudne, wszystkie prace zostały wyróżnione. Uczestnikom konkursu dyplomy i nagrody wręczył Burmistrz Łęcznej Pan Leszek Włodarski oraz Dyrektor PP1 Pani Katarzyna Gańska. Sponsorami nagród była Rada Rodziców Przedszkola Publicznego Nr 1 i Urząd Miejski w Łęcznej.

Akcja „Domek dla wiewiórki i jeża kolczastego zwierza” to kolejny pomysł na prowadzenie bardzo konkretnej pomocy dla zwierząt i nieszablonowej edukacji ekologicznej prowadzonej przez przedszkole. Schronienia dla jeży to kolejny element wyposażenia ogrodu przedszkolnego, w którym znajdują się karmniki i budki lęgowe dla kosów i sikorek, hotele dla pszczół i dzikich zapylaczy oraz karmniki do obserwacji wiewiórek.

W ramach akcji domki zostały przekazane łęczyńskim placówkom i instytucjom min. Urzędowi Miejskiemu, Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Łęcznej, Centrum Kultury, Parafii św. Marii Magdaleny oraz szkołom i przedszkolom.  W ten sposób chcieliśmy rozszerzyć zakres naszej akcji oraz zwrócić uwagę mieszkańców miasta, że obok nas żyją dzikie zwierzęta, które potrzebują naszej pomocy.

W konkursie wzięli udział:

 

Z grupy Skrzaty:

- Sara S. z tatą

- Leon S. z tatą

- Zofia M z tatą

 

Z grupy Jagódki:

- Izabela P. z rodzicami

- Szymon R. z rodzicami

 

Z grupy Muchomorki:

- Kuba K. z tatą

- Franciszek K. z tatą

- Julia M. z tatą

- Wiktor D. z mamą

- Maria P. z mamą i tatą

- Adam Z. z mamą , tatą i siostrą

- Aleksander W. z dziadkiem

- Aleksander K. z mamą i tatą

 

Z grupy Słoneczka:

- Jakub M. z tatą i bratem

- Zuzanna P. z tatą

- Aleksandra P. z tatą

- Wiktoria D. z wujkiem

- Liliana B. z mamą

 

Z grupy Krasnoludki:

- Monika S. z tatą

- Milena D. z tatą

- Jagoda B. z tatą

- Aleksandra i Wojciech T. z mamą

 

Bardzo  dziękujemy wszystkim rodzicom, którzy wykonali wspólnie z dziećmi domki i wyrazili zgodę na umieszczenie swoich prac w różnych zakątkach miasta.

Akcja w mieście „Domek dla wiewiórki i jeża kolczastego zwierza”

Utworzono dnia 30.10.2021, 22:59

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 389

W poprzednim tygodniu: 550

W tym miesiącu: 1559

W poprzednim miesiącu: 2202

Wszystkich: 83147