Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast
Przedszkole Publiczne Nr 1 w Łęcznej

Konferencja FAS

Utworzono dnia 21.05.2022

13 maja w Centrum Kultury w Łęcznej odbywała się konferencja naukowo metodyczna „Dziecko z FAS i FAE w edukacji przedszkolnej i szkolnej”. Organizatorem konferencji było Przedszkole Publiczne Nr 1 im. Marii Konapnickiej w Łęcznej. W konferencji uczestniczyli dyrektorzy, pedagodzy, psycholodzy, specjaliści, nauczyciele ze szkół i przedszkoli z powiatu łęczyńskiego. Celem Konferencji było pogłębienie wiedzy w zakresie diagnostyki i terapii FAS oraz budowanie systemu wsparcia.

FAS czyli Alkoholowy Zespół Płodowy to najcięższe zaburzenie neurorozwojowe związane z używaniem alkoholu w ciąży. Alkohol to substancja chemiczna, która ma określony toksyczny wpływ na bardzo wrażliwy organizm rozwijającego się dziecka. Dzieci z FAS charakteryzują zmany w budiwie twarzoczaszki: np. brak rynienki podnosowej, waska górna warga, szeroka nasada nosa. Dzieci urodzone z tym syndromem mogą mieć uszkodzenia organów wewnętrznych np. wady serca, nerek. Największym uszkodzeniem związanym z działaniem alkoholu podlega mózg. Z tego powodu u dzieci z FAS obserwujemy kłopoty z nauką, zapamiętywaniem czy funkcjonowaniem społecznym.

Pamiętajmy: Nie ma bezpiecznej dawki alkoholu w ciąży.

Konferencję prowadzili psycholog i psychoterapeuta dr Elżbieta Trubiłowicz z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, dr Ewelina Drzał lekarz psychiatra pracujący w Regionalnym Ośrodku Diagnozy i Terapii w Lublinie oraz Marcin Machowski Psycholog, terapeuta SI, wykładowca w Wyższej Szkole Rehabilitacji w Warszawie.

Wydarzenie objęte zostało patronatem honorowym Burmistrza Łęcznej Pana Leszka Włodarskiego oraz Lubelskiego Kuratora Oświaty Pani Teresy Misiuk.

Patronat medialny Wspólnota Łęczyńska oraz Radio Lublin.

Uczestnicy bardzo wysoko ocenili poziom merytoryczny wystąpień oraz organizację konferencji.

Konferencja FAS

Utworzono dnia 21.05.2022, 23:11

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 221

W poprzednim tygodniu: 415

W tym miesiącu: 984

W poprzednim miesiącu: 1964

Wszystkich: 78773