Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast
Przedszkole Publiczne Nr 1 w Łęcznej

Kuchnia Błotna

Utworzono dnia 21.05.2022

W Przedszkolu Publicznym nr 1 im. Marii Konopnickiej w Łęcznej powstała wyjątkowa kuchnia – Kuchnia Błotna, w której można przygotować prawdziwe cuda: zupę z piasku, rosół z szyszek, placki z błota i mniszka,  jajecznicę z trawy, a na deser babeczki z bzu.

Pomysł stworzenia kuchni błotnej wyszedł ze strony Pani Dyrektor i Rady Rodziców Przedszkola Publicznego nr 1 w Łęcznej. Projekt i wykonanie Pan Marcin Bochniarz.

Dzisiejsze czasy są pełne pośpiechu, smartfonów, plastikowych zabawek. Łatwo zapomnieć o dawnych zabawach zgodnych z naturą, które wspomagają rozwój dzieci. Chcieliśmy uatrakcyjnić dzieciom pobyt na świeżym powietrzu.

Co daje zabawa w takim miejscu? Mnóstwo doznań, co ma bardzo pozytywny wpływ na rozwój dziecka.

- Garnki wydają różne dźwięki, a produkty których maluchy używają do przyrządzania potraw mają różny zapach i konsystencję. W naszej kuchni można dotykać błota, trawy czy piasku. Jest bieżąca woda. Kuchnia błotna wspomaga motorykę małą, jest świetną zabawą sensoryczną. Kuchnia jest na świeżym powietrzu więc podczas zabawy słychać dźwięki przyrody. W ten sposób stymulowane są wszystkie dziecięce zmysły.

Kuchnia może również służyć jako narzędzie do nauki matematyki – dzieci poznają jednostki miary, objętości, porównują ciężary, sprawdzają jaka ilość wody potrzebna jest do zupy, a jaka do herbaty. Liczą ile liści klonu, ile szyszek i ile garści piachu będzie trzeba zdobyć do gulaszu wiosennego.

Jest to również nauka zabawy i współpracy w grupie – dzieci uczą się komunikacji i postaw społecznych. Błoto posiada ważne cechy, które kuszą Dzieci – jest brudne i mokre, więc można z niego zbudować i ulepić wszystko, co przyjdzie im do głowy. Wiadomo, że z kuchni błotnej żadne dziecko nie wyjdzie czyste, ale przecież brudne dzieci to szczęśliwe dzieci!

Kuchnia Błotna

Utworzono dnia 21.05.2022, 23:17

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 234

W poprzednim tygodniu: 578

W tym miesiącu: 1936

W poprzednim miesiącu: 2111

Wszystkich: 77761