Tydzień z Marią Konopnicką - patronką naszego przedszkola

Utworzono dnia 03.05.2022

„Nie mogę do was mówić, jakbym chciała,
Ani do głębi serca Wam otworzyć,
Ale wy wiecie, jak drży i jak pała
Słowo to, które pragnę tu położyć
I stanąć przed nim z pochyloną głową,
Wielkie, zaklęcia pełne ciche słowo."

Maria Konopnicka

Człowiek nie rodzi się czytelnikiem, czytelnika trzeba wychować, obudzić w nim zapał, sprawić by czytanie stało się jego potrzebą i pasją. W przedszkolu trudno sobie wyobrazić codzienną pracę bez odwołania się do literatury. Opowiadania i wiersze stanowią podstawę do organizowanych zajęć w naszej placówce. Wyjątkową wartość stanowi dla nas czas wykorzystany na codzienny kontakt dziecka   z żywym słowem. Do tego zobowiązuje nas imię nadane naszej placówce. Maria Konopnicka - nasza patronka, tworząc swój dorobek literacki, nie zapomniała o najmłodszych czytelnikach.

W wierszach Konopnickiej  tematy do utworów dla dzieci wywodzą się z kręgu dziecięcych doświadczeń, wszystkie akcesoria świata  są ożywione. To słonko, o którym jest tyle w wierszach - chodzi, dogląda, patrzy i uśmiecha się. Pisarka potrafiła przekazać małemu odbiorcy bogatą skalę przeżyć,  literatura Marii Konopnickiej pogłębia wrażliwość estetyczną i zaciekawienie światem. Skutecznie bogaci wiedzę dziecka, ułatwiała mu podejmowanie samodzielnych wniosków, zacieśniała kontakt ludzi z przyrodą.

Rok 2022 jest ogłoszony rokiem Marii Konopnickiej. W ostatnim tygodniu kwietnia w przedszkolu, organizowane były spotkania czytelnicze pod hasłem „Tydzień z Marią Konopnicką - patronką naszego przedszkola”. Głównym celem było zapoznanie dzieci z twórczością naszej patronki.

Spotkania w poszczególnych grupach prowadzone były przez Panią Basię, kustosza z Miejsko Gminnej Biblioteki Publicznej w Łęcznej, celem było przybliżenie  twórczości Marii Konopnickiej.

Skrzaty wysłuchały utworów „Sposób na laleczkę” oraz „Stefek Burczymucha”,  Jagódki - „Parasol” oraz fragmenty „Na jagody”, Muchomorki wysłuchały utworów pt. „Skrucha Józi” oraz „Pan Zielonka”, Krasnoludki poznały utwór „Jak to ze lnem było” a  Słoneczka wysłuchały fragmentów książki pt. „O krasnoludkach i Sierotce Marysi”

„Tydzień z  Marią Konopnicką” to przygotowanie do obchodów urodzin patronki przedszkola, które odbędą  się w maju.

Tydzień z Marią Konopnicką - patronką naszego przedszkola

Utworzono dnia 03.05.2022, 20:43