Pomoc psychologiczno-pedagogiczna
Pomoc psychologiczno-pedagogiczna udzielana dzieciom w przedszkolu polega na:
- rozpoznawaniu indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych dzieci i uczniów, jak również czynników środowiskowych wpływających na ich funkcjonowanie w przedszkolu,
- zaspokajaniu potrzeb rozwojowych i edukacyjnych uczniów.
Pomocy psychologiczno-pedagogicznej w przedszkolu udzielają dzieciom nauczyciele oraz zatrudnieni w placówce specjaliści: psycholog, logopeda, pedagog, pedagog specjalny. Ponadto w placówce zatrudniani są nauczyciele współorganizujący kształcenie specjalne, którzy wspomagają dzieci z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego.
W przedszkolu pomoc psychologiczno-pedagogiczna jest udzielana również rodzicom dzieci i nauczycielom w formie porad, konsultacji, warsztatów i szkoleń.
Pomoc psychologiczno-pedagogiczna jest udzielana w trakcie bieżącej pracy z uczniem oraz przez zintegrowane działania nauczycieli, a także w formie:
- zajęć rozwijających uzdolnienia;
- zajęć specjalistycznych:korekcyjno-kompensacyjnych, logopedycznych, rozwijających kompetencje emocjonalno-społeczne oraz innych zajęć o charakterze terapeutycznym;
- porad i konsultacji;
- warsztatów.