Projekt "Alkohol- Wróg Rodziny" - 2019/2020

Projekt „ Alkohol- Wróg Rodziny” ma na celu:
  • Kształtowanie i rozwijanie umiejętności psychospołecznych u małych dzieci.

• Rozwijanie u dzieci umiejętności radzenia sobie z codziennymi problemami i emocjami.

• Wspieranie środowiska rodzinnego w ramach profilaktyki uzależnień oraz profilaktyki innych zachowań ryzykownych.

• Rozwijanie świadomości rodziców o negatywnych skutkach uzależnień np. nadużywania alkoholu.

• Ukazanie rodzicom alternatywnych i twórczych form spędzania wolnego czasu z dzieckiem.

• Promowanie i rozwijanie aktywności twórczej.

• Wyrabianie zamiłowania do wycieczek jako źródła zdrowia, radości, wypoczynku, rekreacji i wspólnie spędzonego czasu z rodzicami;

• Propagowanie zdrowego stylu życia bez nałogów.

Działania w zakresie realizacji programu w roku szkolnym 2019/ 20

1. Program "Przyjaciele Zippiego" - międzynarodowy program promocji zdrowia psychicznego dla dzieci w wieku 5-8 lat, który kształtuje i rozwija umiejętności psychospołeczne u małych dzieci. Jest to program rekomendowany przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Program uczy dzieci jak radzić sobie z codziennymi problemami, jak nazywać uczucia, jak o nich rozmawiać oraz jak najlepiej dobierać sposoby radzenia sobie z nimi. Program zachęca również do współpracy i pomagania innym dzieciom. Zajęcia będą realizowane w dwóch grupach dzieci 5-letnich.

2. Warsztaty dla rodziców prowadzone przez specjalistę ds. profilaktyki uzależnień na temat ,,Wiedza a mity i stereotypy nt. alkoholu i innych substancji uzależniających”.

3. Przedstawienie teatralne o tematyce profilaktycznej ,,Cukierki” dla dzieci w wykonaniu rodziców i nauczycieli z Przedszkola Publicznego nr 1.

4. Wycieczka rodzinna dzieci i rodziców - „Leśna Ryba” w Jedlance Starej.

• Park linowy – aktywne spędzanie czasu dzieci wraz z rodzicami.

• Kreatywne warsztaty w Wiosce Indiańskiej.

• Rodzinne grillowanie na świeżym powietrzu.