Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast
Przedszkole Publiczne Nr 1 w Łęcznej

„Z darami natury świat nie jest ponury!” Ogólnopolski Projekt Edukacyjny Ekologiczno - Plastyczny

Autorkami projektu są: Monika Rucińska - nauczycielka wychowania przedszkolnego oraz Adrianna Dąbkowska - nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej w Nowym Mieście Lubawskim. Projekt powstał na bazie własnych doświadczeń, obserwacji oraz zamiłowania do działań proekologicznych. Projekt jest zgodny z obowiązującą Podstawą Programową wychowania przedszkolnego.

Głównym celem projektu edukacyjnego ekologiczno-plastycznego „Z darami natury świat nie jest ponury!” jest kształtowanie postaw proekologicznych, pobudzanie kreatywności dzieci i nauczycieli oraz zapoznanie z ideą zero waste.

Cele:

• poszerzenie świadomości ekologicznej,
  • kształtowanie postaw i nawyków korzystnych dla środowiska naturalnego,
  • racjonalne wykorzystywanie zasobów przyrody oraz utylizacji odpadów,
  • stworzenie sytuacji do bezpośredniego obcowania z przyrodą,
  • zapoznanie z różnorodnymi technikami plastycznymi,
  • inicjowanie zabaw konstrukcyjnych, majsterkowanie, budowanie, wykorzystując materiały użytkowe, w tym naturalne,
  • dostrzeganie emocjonalnej wartości otoczenia przyrodniczego jako źródła satysfakcji,
  • przejawianie w stosunku do zwierząt życzliwości i troski,
  • tworzenie otoczenia przyjaznego środowisku,
  • rozbudzanie wrażliwości na piękno przyrody,
  • zachęcanie do indywidualnej i zbiorowej ekspresji artystycznej,
  • rozwijanie wyobraźni twórczej i kreatywnego myślenia,
  • budzenie zaciekawienia otaczającym światem,
  • rozwijanie zdolności poznawczych,
  • poznawanie rzeczywistości przyrodniczej poprzez obserwowanie, eksperymentowanie, odkrywanie,
  •  wdrażanie do zachowań akceptowanych społecznie,
  • wyrabianie właściwego stosunku do otaczającej przyrody,
  • właściwe reagowanie na cierpienie ludzi i zwierząt,
  • dostrzeganie zależności pomiędzy stanem naturalnego środowiska a zdrowiem człowieka,
  •  wprowadzanie w świat wartości uniwersalnych,
  • kształtowanie pozytywnych cech charakteru, takich jak: chęć niesienia pomocy potrzebującym, oszczędność, gospodarność, empatia,
  • rozwijanie poczucia odpowiedzialności poprzez dokonywanie odpowiednich wyborów,
  • kształtowanie umiejętności dostrzegania i rozwiązywania problemów przyrodniczych,
  • dostrzeganie i poznawanie zagrożeń cywilizacyjnych.

Skierowany jest do dzieci w wieku przedszkolnym.

Projekt realizowany będzie  od 20 września 2021 roku do 31 maja 2022 roku.

LISTA ZADAŃ DO WYKONANIA:

1. „Kółko i krzyżyk” - stworzenie gry kółko i krzyżyk z wykorzystaniem dostępnych materiałów przyrodniczych.

2. „Nakrętkowe gry”- wykorzystanie nakrętek od plastikowych butelek i stworzenie dowolnej gry.

3. „Kasztanowy zawrót głowy” - ludziki z kasztanów i żołędzi, jarzębiny.

4. „Bąbelkowe dzieła sztuki” - wykorzystanie folii bąbelkowej do stworzenia prac plastycznych.

5. „Zielnik” - wykonanie zielnika.

6. „Plastikowa butelka w coś niezwykłego zaklęta” - zabawka z butelki PET.

7. „Przyrodnicze obrazki” - obrazy stworzone z materiałów przyrodniczych znalezionych w najbliższej okolicy.

8. „Zabawy z przyrodniczym pędzlem” - malowanie przedmiotami znalezionymi w ogrodzie.

9. „Pan Patyk”- wykorzystanie patyków do prac plastycznych.

10. „Eko-domki” - wykonanie karmnika dla ptaków, poidełek lub domków dla owadów.

11. „Eko-kultura” - zorganizowanie zbiórki na rzecz pomocy zwierzętom.

12. „Worek inspiracji” - zabawy z darami natury zebranymi podczas spacerów.