Dobroczynne działanie orzechów
Orzechy bez względu na odmianę stanowią źródło cennych składników, które wspierają funkcjonowanie naszego organizmu oraz chronią przed wieloma chorobami. Dobrze zbilansowana dieta zaleca spożywanie orzechów nawet kilka razy w tygodniu. Specjaliści wskazują na dobroczynne działanie orzechów, zawierają one bowiem:
-
nienasycone kwasy tłuszczowe pomagające obniżyć poziom złego cholesterolu;
-
błonnik wspomagający przemianę materii;
-
witaminę E, która jako antyoksydant zwalcza wolne rodniki i spowalnia procesy starzenia komórek;
-
kwas foliowy i magnez niezbędne do utrzymania prawidłowego poziomu ciśnienia we krwi;
-
żelazo zapobiegające anemii;
-
sterole roślinne, fitoestrogeny usprawniające pracę układu krążenia.
Dodatkowo orzechy wykazują właściwości przeciwzapalne, dlatego są polecane w profilaktyce zachorowań na cukrzycę typu 2 oraz, co pokazują badania, zapobiegają otyłości brzusznej. Mogą mieć także działanie antynowotworowe.
Jeszcze do niedawna w niektórych środowiskach pokutowało przekonanie, że ze względu na właściwości alergizujące orzechy powinny być wprowadzane do diety dziecka dopiero po trzecim roku życia, a już najwcześniej po drugich urodzinach. Najnowsze zalecenia, w tym Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, mówią jednak, że aby zapobiec alergii – podobnie jak w przypadku glutenu – należy wprowadzać orzechy do diety dziecka dużo wcześniej – najlepiej już w okresie niemowlęctwa (nawet po 6. miesiącu życia), oczywiście w postaci przystosowanej do możliwości malucha (np. zmielone).
Przedszkolaki na pewno chętnie zastąpią cukierek czy chipsy chrupiącym orzeszkiem, jeśli tylko rodzice będą smakować je razem z nimi.