Zdrowe warzywa i owoce z przedszkolnego ogrodu

Utworzono dnia 23.06.2021

Przedszkola to nie tylko miejsca doskonałej zabawy, ale też nauki i nieustannego rozwoju intelektualnego i fizycznego, zatem nie dziwi fakt, że idea zakładania ogródków  w przedszkolach staje się coraz powszechniejsza.

My także mamy swój ogród warzywno- owocowy i mini szklarnię. Dzieci z grupy Słoneczka  z pomocą  Pani Agnieszki i Pani Ani  wykonują podstawowe prace: sadzą warzywa, owoce  i zioła, pielęgnują je, a potem  zbierają plony, z których następnie przygotowywane są posiłki.

Dzieciom nie można odmówić zaangażowania i pasji, z jaką dbają o swoje rośliny. Radość przynosi im również obserwacja naturalnego cyklu wzrostu rośliny.

Ale to nie jedyna zaleta przedszkolnego ogródka. Nie można zapominać również o roli prawidłowego i zdrowego żywienia najmłodszych. O wiele łatwiej jest przekonać dziecko do zjedzenia warzyw i owoców, które zostaną przez nie samodzielne zerwane z krzaczka lub wykopane z ziemi. Dzieci, które same posiały i posadziły warzywa, obserwowały ich kiełkowanie, wzrost,  podlewały i pieliły, myślę, że będą je zawsze  chętnie jadły  i będą wiedziały, że warzywa i owoce nie biorą się ze sklepu.

Własna praca włożona w hodowlę roślin, to trening cierpliwości i znakomity wstęp do rozmowy o zasadach zdrowego odżywiania.

Wyhodowane przez dzieci warzywa były wykorzystywane w przedszkolnej kuchni i do wspólnych zajęć kulinarnych i dietetycznych. Dzieci doświadczyły, że smakują lepiej, niż te kupione w sklepie.

Zdrowe warzywa i owoce z przedszkolnego ogrodu

Utworzono dnia 23.06.2021, 23:44