„Z darami natury świat nie jest ponury!” Ogólnopolski Projekt Edukacyjny

Projekt „Z darami natury świat nie jest ponury!” realizowany jest w naszym przedszkolu, w grupie Krasnoludki od 1 września 2022r. do 31 maja 2023r.

Głównym celem II edycji Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Z darami natury świat nie jest ponury!” jest kształtowanie postaw proekologicznych, pobudzanie kreatywności dzieci i nauczycieli oraz rozbudzanie wrażliwości na piękno przyrody.

Autorkami projektu są: Monika Rucińska oraz Adrianna Kamińska – nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej w Zespole Szkolno- Przedszkolnym w Nowym Mieście Lubawskim.

Projekt powstał na bazie własnych doświadczeń, obserwacji, zamiłowania do działań proekologicznych, edukacji outdoorowej oraz założeń pedagogiki freblowskiej.

Projekt jest zgodny z obowiązującą Podstawą Programową wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej oraz z pierwszym kierunkiem polityki oświatowej MEiN na rok 2022/2023: "Wychowanie zmierzające do osiągnięcia ludzkiej dojrzałości poprzez kształtowanie postaw ukierunkowanych na prawdę, dobro i piękno, uzdalniających do odpowiedzialnych decyzji".

LISTA ZADAŃ DO WYKONANIA:

1. „Ekologiczna gra matematyczna”- wykonanie dowolnej gry (planszowej, terenowej, ruchowej).
  2. „Z kamyka zabawka dla smyka”- zabawy z użyciem kamieni.
  3. „Drewnianki-kodowanki”- zabawa w kodowanie z użyciem naturalnych materiałów przyrodniczych.
  4. „Wodna muzyka”- tworzymy instrument wodny.
  5. „Jeżowy domek”- wykonanie schronienia dla jeży na czas zimowego snu.
  6. „Lecą na głowę liście kolorowe”- zabawy z liśćmi.
  7. „Błotna kuchnia”- zabawy z błotem.
  8. „Kalosze, których nie noszę”- drugie życie kaloszy.
  9. „Zaczarowany ogród”- sadzimy rośliny w ogrodzie.
  10. „Patykiem pisane”- wykorzystanie patyków w nauce liter.
  11. „Malowanki-szmacianki”- pędzel ze szmatki.
  12. „Papierowe wydzieranki”- tworzymy kreatywne prace plastyczne  ze skrawków papieru.
  13. „Szyszkowy zawrót głowy”- wykorzystanie szyszek w pracach  plastyczno-technicznych.
  14. „Idzie wąż, idzie wąż...”- wykorzystanie starych rajstop do zabaw muzyczno-ruchowych.

Koordynatorką projektu jest Agnieszka Dubaj.

ZAŁĄCZNIKI: