Misiowe „Kodowanie na dywanie” w Krasnoludkach

Utworzono dnia 21.11.2021

Krasnoludki bardzo lubią poznawać to, co nieznane i sprawdzać swoje umiejętności wykonując wciąż nowe zadania. Kolejnym naszym wyzwaniem było kodowanie w ramach II modułu Kodujemy razem z Małym Misiem.

Dzieci dowiedziały się, że kodowanie to przekazywanie informacji za pomocą umówionego sposobu, który może występować np. w postaci symboli. Tak więc kodowanie polega na tworzeniu lub odbiorze instrukcji, na podstawie której można wykonać dane zadanie. Dogodnym warunkiem do podjęcia działań w dziedzinie kodowania było poznanie przez dzieci liter i cyfr, których znajomość pozwoliła im łatwo rozszyfrowywać koordynaty i samodzielnie je układać. Nauczyły się czytać współrzędne na macie drukowanej na kartce, zawierającej litery od A do J oraz cyfry od 1 do 10, na której wykonywały „zakodowane obrazki”.

Pracując w grupie na macie, dzieci doskonaliły orientację przestrzenną, odnajdywały współrzędne i zagospodarowywały przestrzeń maty według podanych kodów za pomocą kolorowych kartoników. Poznały także symbolikę strzałek kierunkowych i wykorzystując je, uczyły się układać komendy wyznaczające drogę prowadzącą do określonego elementu. Podczas zajęć poruszane były t również tematy cyberbezpieczeństwa.

Misiowe „Kodowanie na dywanie” w Krasnoludkach

Utworzono dnia 21.11.2021, 19:08