Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast
Przedszkole Publiczne Nr 1 w Łęcznej

TUS-trening umiejętności społecznych

Trening umiejętności społecznych (TUS) to metoda terapeutyczna, z pomocą której można rozwijać kompetencje służące efektywnej komunikacji z innymi ludźmi, co ułatwia realizację życiowych celów i codzienne funkcjonowanie w sytuacjach społecznych. W związku z różnego rodzaju uwarunkowaniami (m.in. genetycznymi, środowiskowymi) u bardzo wielu ludzi występują mniejsze lub większe deficyty w obszarze kompetencji społecznych. Z myślą o nich powstała metoda terapeutyczna zwana treningiem umiejętności społecznych (TUS).

Rozwijanie umiejętności społecznych dziecka to rola opiekunów, przedszkola i szkoły.  W wielu sytuacjach jednak TUS może okazać się nie tylko pomocnym, ale i niezastąpionym narzędziem. Jest skutecznym wsparciem rozwoju emocjonalnego dzieci nieśmiałych, lękowych, mających problem z nawiązywaniem relacji z rówieśnikami czy adaptacją do nowych okoliczności. Zaleca się też kształtowanie umiejętności społecznych u dzieci z trudnościami wychowawczymi – agresywnych czy nieprzestrzegających ogólnie przyjętych norm.

Ćwiczenie zdolności komunikacji z innymi ludźmi jest doskonałym narzędziem terapii przy zaburzeniach i chorobach psychicznych. Wskazany jest trening umiejętności społecznych dla dzieci z autyzmem, zespołem Aspergera czy ADHD.

W przedszkolu ćwiczymy:

  • zawieranie znajomości
  • odmawianie
  • wyrażanie własnego zdania
  • radzenie sobie z krytyką

Ćwiczymy, aby nasze przedszkolaki:

  • czuły się pewniej w grupie
  • rozwijały umiejętności społeczne
  • czerpały więcej radości z kontaktów społecznych

Ćwiczeniu kompetencji społecznych sprzyja stosowanie prac domowych, czyli nakłanianie uczestników treningu do wypróbowania nowo nabytych umiejętności w realnych sytuacjach. Aby działanie takie odniosło efekt, nie należy trenować wszystkich zachowań naraz, lecz stopniowo wdrażać w życie zdobywane dzięki TUS zdolności.