"Strażnicy Uśmiechu"

„Strażnicy Uśmiechu” to realizowany w naszym przedszkolu program profilaktyczno-wychowawczy, który został opracowany przez Nadę Ignjatović-Savić - profesorkę psychologii Uniwersytetu Belgradzkiego w Serbii, po trudnych doświadczeniach wojny w krajach byłej Jugosławii. Do realizacji w polskich placówkach oświatowych został zaadaptowany przez Centrum Metodyczne Pomocy Psychologiczno – Pedagogicznej.

Program „Strażnicy Uśmiechu 1” to cykl zajęć psychoedukacyjnych, realizowanych na podstawie 32 scenariuszy, adresowanych do dzieci w wieku od 5-10 lat.

Celem programu „Strażnicy Uśmiechu” jest rozwój samoświadomości dzieci, kształtowanie ich umiejętności życiowych oraz społeczno – emocjonalnych,
w tym radzenia sobie z trudnymi i nieprzyjemnymi uczuciami, a także wzmacnianie zaufania do siebie i do innych. Podstawy teoretyczne programu są połączeniem interaktywnego i konstruktywistycznego podejścia do rozwoju człowieka Lwa Wygotskiego z modelem Porozumienia bez Przemocy Marshalla B. Rosenberga.

Poprzez zajęcia prowadzone w atmosferze zabawy, stwarza się dzieciom możliwość: uświadamiania sobie swojej wyjątkowości, wzajemnych różnic i podobieństw, wzbogacania swoich doświadczeń i umiejętności, radzenia sobie z problemami, rozwijania optymalnych strategii przezwyciężania nieprzyjemnych stanów psychicznych, rozwijania sztuki wyrażania siebie i komunikacji z innymi, wzmacniania zaufania do siebie i innych.

Program będzie realizowany w roku szkolnym 2023/2024 w 2 grupach: „Słoneczka” i „Krasnoludki”.