Palmy wielkanocne w Krasnoludkach

Utworzono dnia 15.04.2023

Dopiero żegnaliśmy zimę, a już czekamy na Święta Wielkanocne. Zgodnie ze świąteczną tradycją dzieci z grupy Krasnoludki wykonały Palmy Wielkanocne, aby w Niedzielę Palmową poświęcić ją w Kościele, bo to przecież tradycyjny symbol tej Niedzieli.

A co to jest wielkanocna palma i czemu służy?

Palma wielkanocna to  tradycyjny symbol Niedzieli Palmowej. Powstała na pamiątkę wjazdu Jezusa do Jerozolimy. W naszym kościele katolickim obchodzimy Niedzielę Palmową, podczas której ksiądz święci palmy przyniesione przez wiernych.

Tradycyjne palmy wielkanocne przygotowuje się z gałązek wierzby, która w symbolice kościoła jest znakiem zmartwychwstania i nieśmiertelności duszy. Obok wierzby używano również gałązek malin i porzeczek. W trzpień palmy wplatano bukszpan,  barwinek, borówkę i inne rośliny.

Z palmami wielkanocnymi wiąże się wiele ludowych zwyczajów i wierzeń:
- poświęcona palma chroni ludzi, zwierzęta, domy, pola przed czarami, ogniem i wszelkim złem,
- połykanie bazi zapobiega bólom gardła i głowy, a sproszkowane kotki dodawane do naparów z ziół mają moc uzdrawiającą,
- bazie z poświęconej palmy zmieszane z ziarnem siewnym podłożone pod pierwszą zaoraną skibę zapewnią urodzaj,
- krzyżyki z palmowych gałązek zatknięte w ziemię bronią pola przed gradobiciem i burzami,
- poświęcone palmy wystawiane podczas burzy w oknie chronią dom przed piorunem,
- poświęconą palmą należy pokropić rodzinę, co zabezpieczy ją przed chorobami i głodem,
- uderzenie dzieci witką z palmy zapewnia zdrowie,
- wysoka palma przyniesie jej twórcy długie i szczęśliwe życie,- piękna palma sprawi, że dzieci będą dorodne.

Krasnoludki z pełnym zaangażowaniem uczestniczyły w przygotowaniach Palm Wielkanocnych, zajęcia sprawiły im wielką radość.

Palmy wielkanocne w Krasnoludkach

Utworzono dnia 15.04.2023, 19:25