Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Rozmiar czcionek: A A+ A++ | Zmień kontrast
Przedszkole Publiczne Nr 1 w Łęcznej

Terapia ręki

Każdy ruch, nawet ten najmniejszy zaczyna się w tułowiu. Z tego względu także trening motoryki dużej nie będzie bez znaczenia w celu nauki wykonywania czynności precyzyjnych ręki. Mowa tu o treningu stabilizacji posturalnej w celu utrzymania postawy ciała w różnych pozycjach.

Dziecko z prawidłową stabilizacją posturalną jest w stanie dłuższy czas  utrzymać  odpowiednią postawę przy biurku, dzięki czemu jego czynności manipulacyjne i grafomotoryczne będą na wyższym poziomie. W przypadku słabej stabilizacji posturalnej dziecko często zmienia pozycję, podpiera się, co z kolei ma wpływ na obniżenie zdolności manipulacyjnych oraz grafomotorycznych.

Ważny element stanowi również praca nad stabilizacją obręczy barkowej, która pełni kluczową rolę w ruchach ręki i przedramienia. Mięśnie obręczy barkowej pełnią rolę stabilizatorów podczas wykonywania wspomnianych ruchów.

Kolejnym etapem pracy są ćwiczenia doskonalące precyzyjne ruchy dłoni i palców, jak również dostarczające wrażenia dotykowe poprzez poznawanie różnych kształtów i struktur materiałów.

Rozwój motoryki małej zawiera się

w rozwoju psychomotorycznym dziecka

i przebiega równolegle do całościowego rozwoju.